6 miejsc lanzarote
Lanzarote

Atrakcje Lanzarote, których nie możesz pominąć.

Lanzarote, jedna z trzynastu wysp popularnego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Co roku odwiedzana przez rzesze turystów. Ale co tak naprawdę przyciąga na tej wulkanicznej pustyni? W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze atrakcje Lanzarote, zanim go przeczytasz zajrzyj do poprzedniego, w którym piszemy o tym jak zorganizować budżetowy wyjazd na wyspę.

Park Timanfaya.

Słynna atrakcja wyspy, park o powierzchni ponad 50 km2 jak i reszta Lanzarote swój wygląd zawdzięcza erupcji  trwającej nieprzerwanie przez 6 lat, od 1730 do 1736 roku, oraz kolejnej w 1824 roku. Krajobraz parku zachwyca, przeraża, zdumiewa, jest nieziemski.

Sejsmolodzy nieustannie kontrolują, z trzech punktów na wyspie, aktywność wulkaniczną. Już kilka centymetrów pod ziemią temperatura sięga aż 100 stopni C. Po każdej autokarowej wycieczce, personel parku demonstruje siłę czyhającego pod ziemią żywiołu.

Do parku nie dociera transport publiczny, można dotrzeć tam jedynie samochodem, rowerem lub na piechotę. My wybraliśmy trasę z Yaiza, szybko udało nam się złapać stopa. Dwa kilometry od miejsca z którego ruszają wycieczki autobusowe, znajduje się punkt w którym można wykupić udział w wycieczce na grzbiecie wielbłąda. Jest droższa niż autokarowa, mimo krószej trasy. Nie uznajemy wykorzystywania zwierząt dla rozrywki, w związku z czym nie skorzystaliśmy z tej atrakcji.

Ceny biletów:

dorośli 10 euro,

dzieci 5 euro,

niepełnosprawni 30% zniżki.

Jameos del Agua.

Jaskinia zlokalizowana w wulkanicznym tunelu powstałym po erupcji wulkanu de la Corona. Nazwę zawdzięcza słonemu jeziorku, w którym żyją endemiczne ślepe kraby, symbol Jameos del Agua. Mają ok 1 cm długości i naprawdę robią wrażenie.

Po wyjściu z jaskini przechodzimy do doliny, w której stworzono basen z lazurową wodą. Podobnie jak inne atrakcje Lanzarote, to miejsce również zostało zaprojektowane przez Césara Manrique.

W Jameos del Agua znajdziemy też audytorium Cesara Manrique umiejscowione w ogromnej grocie oraz Casa de los Volcanes- centrum edukacyjne, które prezentuje informacje na temat geologii, wulkanologii oraz posiada kolekcję skał. 

Dojedziemy autobusem nr 9 kursującym z Arrecife do Orzoli, natomiast jeździ on jedynie 5 razy w ciągu dnia. Jeśli Wasz budżet pozwala na wydanie 40 euro/osoba na kolację z koncertem warto wybrać się na Noc w Jameos by poczuć klimat tego miejsca.

Ceny:

dorośli 9,5 euro. po 15.00 -20 %,

dzieci (7-12) 4,75 euro po 15.00 -20 %,

niepełnosprawni 30% zniżki.

Cueva de los Verdes.

Cueva de los Verdes, imponująca jaskinia, jest częścią tunelu powstałego po erupcji wulkanu do którego należy również już wcześniej wspomniana Jameos del Agua.

W cenie biletu mamy spacer z przewodnikiem (angielski, hiszpański), trasa ma ok 1 kilometra. Miejsce jest nieprawdopodobne, monumentalne, prawie w całości stworzone przez naturę. Podczas całej trasy podziwiamy różnokształtne fantastyczne twory natury.

Wewnątrz panuje świetna akustyka, a na końcu drogi znajduje się audytorium, w którym regularnie odbywają się koncerty.

Znajduje się ok 1 km z Jameos del Agua dotrzeć można pieszo, a jeśli nie lubisz spacerów bez problemu ktoś stamtąd Cię podrzuci, wystarczy spytać. Trasa wgłąb ziemii prowadzi po stromych schodach, dlatego warto też zabrać ze sobą wygodne obuwie.

Ceny:

dorośli 9,5 euro. po 15.00 -20 %,

dzieci (7-12) 4,75 euro po 15.00 -20 %,

niepełnosprawni 30% zniżki.

Mirador del Rio.

Punkt widokowy na szczycie klifu. Można wypić kawę i podziwiać cieśninę Rio oraz piękną la Graciosę.

Tutaj również jest utrudniony dojazd. Dotrzeć możemy  linią 26 z Arrecife do wioski Ye skąd czeka nas 3 kilometrowy spacer, natomiast wspomniany autobus kursuje raz dziennie.

Ceny:

dorośli 4,75 euro,

dzieci (7-12) 2,4 euro,

niepełnosprawni 30% zniżki.

 

Jardin de cactus.

Krater zagospodarowany na ogród kaktusów. Zebrano tutaj ponad 1400 gatunków tych roślin z całego świata. Ogród zaprojektowany jak większość atrakcji przez Cesara Manrique.

Będąc na Lanzarote koniecznie musisz zobaczyć, wiele okazów imponuje rozmiarem, mogłyby zadziwić kształtem niejednego botanika. Ogród jako całość jest fantastyczny, wielopoziomowy, na miejscu jest także restauracja.

 

Tutaj również dojedziemy autobusem linii 9 z Arrecife do Orzoli, wysiadamy na przystanku Jardin de cactus.

Ceny:

dorośli 5,80 euro,

dzieci 2,90 euro,

niepełnosprawni 30% zniżki.

La Graciosa.

Poboczna wysepka należąca do archipelagu Chijo. Przypływamy do Caleta del Sebo, jedynej miejscowości zamieszkanej poza sezonem. Warto pokręcić się po mieście, a szczególnie zajrzeć do małego kościoła, którego wystrój nawiązuje do morskich tradycji.

To jedyna wyspa w Europie bez dróg asfaltowych, wystarczy 30 minut i możemy przenieść się na dziki zachód.

Wyspa liczy około 600 mieszkańców, większość to potomkowie ludzi którzy chronili się przed śmiercią podczas erupcji w XVIII. Poza sezonem jest tu spokojnie. La Graciosa jest cieplejsza i mniej wietrzna niż sama Lanzarote. Można tu skorzystać z safari 4×4.

Prom kursuje z Orzoli między 8.00 a 18.00, średnio co godzinę z południową przerwą. Trochę buja, ale przepłynięcie trwa jedynie 20-30 minut.

Ceny biletów w dwie strony:

dorośli 20 euro,

dzieci (2-11 lat) 11 euro.

Niepełnosprawni nie mają zniżki, można się dogadać na jakiś rabat.

Oficjalna strona Centrum Kultury, Sztuki i Turystyki Lanzarote.

A jakie są Wasze ulubione atrakcje Lanzarote? Podzielcie się z nami w komentarzach.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.