Lanzarote

Co zobaczyć na Lanzarote?

Park Timanfaya


Najpopularniejsza atrakcja wyspy. Park o powierzchni ponad 50 km2 jak i reszta wyspy swój wygląd zawdzięcza erupcji   trwającej nieprzerwanie przez 6 lat od 1730 do 1736 roku, która miała miejsce zaledwie 300 lat temu. Kolejna miała miejsce w 1824 roku. Krajobraz parku zachwyca, przeraża, zdumiewa. Dosłownie jest nieziemski.

Sejsmolodzy nieustannie kontrolują z trzech punktów na wyspie aktywność wulkaniczna. Już kilka centymetrów pod ziemią temperatura sięga aż 100 stopni C. Po każdej autokarowej wycieczce, personel parku demonstruje siłę czyhającego pod ziemią żywiołu.

Do parku nie dociera transport publiczny. Można dotrzeć tam jedynie samochodem. My wybraliśmy trasę z Yaiza, szybko udało nam się złapać stopa. Dwa kilometry od miejsca z którego ruszają wycieczki autobusowe, znajduje się punkt w którym można wykupić udział w wycieczce na grzbiecie wielbłąda. Jest droższa niż autokarowa, krótszą trasą. Nie korzystaliśmy z tej “atrakcji”.

Ceny biletów:

Dorośli 10 euro.

Dzieci 5 euro.

Niepełnosprawni 30% zniżki.

Jameos del Agua

Jaskinia zlokalizowana w wulkanicznym tunelu powstałym po erupcji wulkanu de la Corona. Nazwę zawdzięcza słonemu jeziorku, w którym żyją endemiczne ślepe kraby, symbol Jameos del Agua. Mają ok 1 cm długości i naprawdę robią wrażenie.

Po wyjściu z jaskini przechodzimy do doliny, w której umieszczono basen z lazurową wodą. Podobnie jak w przypadku wielu innych atrakcji Lanzarote, to miejsce również zostało zaprojektowane przez Césara Manrique.

W jaskini Jameos del Agua znajdziemy jeszcze audytorium Cesara Manrique umiejscowione w ogromnej grocie oraz Casa de los Volcanes- centrum edukacyjne, które prezentuje informacje na temat geologii, wulkanologii oraz kolekcję skał.

 

Ceny

Dorośli 9,5 euro. po 15.00 -20 %

Dzieci (7-12) 4,75 euro po 15.00 -20 %

Niepełnosprawni 30% zniżki

 

Rady

Dojedziemy autobusem nr 9 kursującym z Arrecife do Orzoli, natomiast jeździ on jedynie 5 razy w ciągu dnia. Jeśli Wasz budżet pozwala na wydanie 40 euro/osoba na kolację z koncertem warto wybrać się na Noc w Jameos by poczuć klimat tego miejsca.

Cueva de los Verdes

Cueva de los Verdes, imponująca jaskinia, jest częścią tunelu po erupcji wulkanu do którego należy również już wcześniej wspomniana Jameos del Agua.

W cenie biletu mamy spacer z przewodnikiem (angielski, hiszpański), trasa ma ok 1 kilometra. Jaskinia jest nieprawdopodobna, monumentalna, prawie w całości stworzona przez naturę. Przez całą trasę podziwiamy różnokształtne fantastyczne twory natury.

W jaskini panuje świetna akustyka a na końcu drogi znajduje się audytorium, w którym odbywają się koncerty.

Ceny

Dorośli 9,5 euro. po 15.00 -20 %

Dzieci (7-12) 4,75 euro po 15.00 -20 %

Niepełnosprawni 30% zniżki

Rady

Z Jameos del Agua 1 km pieszo, jeśli nie lubisz spacerów bez problemu ktoś stamtąd Cię podrzuci wystarczy spytać. Trasa prowadzi po schodach i pod niskimi sklepieniami, czasami trzeba się schylać, warto zabrać ze sobą wygodne obuwie.

 

Mirador del Rio

Punkt widokowy na szczycie klifu. Można wypić kawę i podziwiać cieśninę Rio i piękną la Graciosę. Nam zabrakło niestety czasu żeby odwiedzić ten punkt widokowy.

Ceny

Dorośli 4,75 euro

Dzieci (7-12) 2,4 euro

Niepełnosprawni 30% zniżki

Rady

Tutaj również utrudniony dojazd. Można dojechać linią 26 z Arrecife do wioski Ye skąd czeka nas 3 kilometrowy spacer, natomiast autobus kursuje raz dziennie.

Jardin de cactus

Krater zagospodarowany na ogród kaktusów. Zebrano tutaj ponad 1400 gatunków tych roślin z całego świata. Ogród zaprojektowany jak większość atrakcji przez Cesara Manrique.

Będąc na Lanzarote koniecznie musisz zobaczyć, wiele okazów imponuje rozmiarem, mogłyby zadziwić kształtem niejednego botanika.

Ogród jako całość jest fantastyczny, wielopoziomowy, na miejscu jest także restauracja.

Ceny:

Dorośli 5,80 euro.

Dzieci 2,90 euro.

Niepełnosprawni 30% zniżki.

Rady

Tutaj również dojedziemy autobusem linii 9 z Arrecife do Orzoli, wysiadamy na przystanku Jardin de cactus.

La Graciosa

Poboczna wysepka należąca do archipelagu Chijo. Przypływamy do Caleta del Sebo, jedynego miejsca zamieszkałego poza sezonem. Warto pokręcić się po mieście, a szczególnie zajrzeć do małego kościoła, którego wystrój nawiązuje do morskich tradycji.

To jedyna wyspa w Europie bez dróg asfaltowych, wystarczy 30 minut i możemy przenieść się na dziki zachód.

Wyspa liczy około 600 mieszkańców, większość to potomkowie ludzi którzy chronili się przed śmiercią podczas erupcji w XVIII. Poza sezonem jest tu spokojnie. La Graciosa jest cieplejsza i mniej wietrzna niż sama Lanzarote. Można tu skorzystać z safari 4×4.

Rady

Prom kursuje z Orzoli między 8.00 a 18.00, średnio co godzinę z południową przerwą. Trochę buja, ale przepłynięcie trwa jedynie 20-30 minut.

Ceny biletów w dwie strony:

Dorośli 20 euro.

Dzieci (2-11 lat) 11 euro.

Niepełnosprawni nie mają zniżki, można się dogadać na jakiś rabat.

A co Was zauroczyło na Lanzarote? Podzielcie się z nami w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *